تبلیغات
انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه - محافظ نما و کاربرد آن در ساختمان

انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه

دقیق و اقتصادی

محافظ نما و کاربرد آن در ساختمان

اصولاً پیشگیری از خسارت، راهی صحیح و کم هزینه‌تر در مقابل ترمیم و بازسازی مجدد است. بر همین اصل استفاده از عایق مناسب نمای ساختمان در برابر عوامل محیطی (باران، آفتاب، تغییرات دما و…)، ‌از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه شود. این مواد با ایجاد لایه‌ای بی رنگ، سطح را نفوذ ناپذیر كرده و مانع ورود رطوبت‌ و سایر مواد مخرب به خلل و فرج آن می‌شوند. مواد محافظ نما اغلب از انجام واكنش‌های شیمیائی كه باعث تخریب و كثیف شدن نما می‌شوند، جلوگیری می‌کنند. سطوح پوشش شده با این ماده به راحتی با آب شسته و به شكل اولیه خود بر می‌گردند.


در ایران بسیاری از نما‌ی ساختمان‌ها با آجر و سنگ پوشیده شده‌ و آجر نماهای معمول علی‌رغم داشتن لعاب، فاقد قدرت مقاومت در مقابل نفوذ باران و املاح همراه با آن هستند. گرد و خاک و ذرات معلق در هوا بر روی نمای ساختمان می‌نشیند و به هنگام بارش باران به حفره‌های ریز نمای آجر یا سنگ نفوذ می‌کند. رنگ آن را کدر کرده و از مقاومت آن می‌کاهد. پاک سازی مجدد نمای این ساختمان‌ها نیز کار آسانی نیست.
رزین‌های محافظ نما
نوع دیگری از مواد محافظ، با نفوذ به خلل و فرج وبستن راه نفوذ دیگر مواد به سطوح را می‌بندند. این مواد بر پایه سیلان سیلوکسان بوده و تغییری در  رنگ و شکل ظاهری سطوح ایجاد نمی‌کنند. این مواد پس از اجرای بر روی سطح، از خاصیت مویینگی استفاده کرده و به درون لوله‌های مویینِ سطوح نفوذ می‌کنند. مواد رزینی با از بین بردن جذب سطحی محل اجرا، آنها را در مقابل نفوذ آب، گرد و غبار و گازهای جوی مقاوم می‌سازد. این مواد در دو نوع، پایه آب و پایه حلال تولید می‌شوند.

محافظ نمای اپوکسی
لاک‌ اپوکسی یک پلیمر دو جزیی بر پایه رزین اپوکساید است. در برابر اشعه رادیو اکتیو مقاوم بوده و پوششی شفاف و سخت بر روی سطوح ایجاد می‌کند.  این ماده در محیط‌های به دور از نور خورشید به عنوان جلا بر روی سطوح آجری، سیمانی، سنگی و… استفاده می‌شود.

محافظ نما پلی یورتان
لاک‌ پلی یورتان نیز یک پلیمر دو جزیی بر پایه رزین پلی اورتان است. در برابر اشعه رادیو اکتیو و ماورا بنفش خورشید مقاوم است. عملکرد دوگانه این ماده با نفوذ به داخل لوله‌های موئین با استفاده از قانون اسمز و انسداد آنها و ایجاد فیلم بر روی سطح باعث ایجاد خواص منحصر به فردی می‌گردد که آب‌بند و ضد غبار شدن سطح از جمله آنها است‌. این ماده ضد آب بوده و بنابراین خاصیت خود شستشویی بعد از بارش باران را دارد. در محیط‌های مراقبت شده در برابر غبار مانند اتاق سرور‌، اتاق عمل و… استفاده می‌شود. سطوح کاشی‌کاری شده قدیمی که در حال نشست است و امکان تخریب و نوسازی آنها وجود ندارد، با استفاده از این مواد ضد آب می‌شود.

لاک محافظ نما پایه آب و بدون بو
این رزین محافظ نمای پایه آبی تک جزیی بوده و مقاوم به اشعه ماورا بنفش خورشید است. پوششی شفاف و درخشان بر روی سطوح ایجاد می‌کند. این ماده به عنوان تکمیل کننده در ساخت قطعات گچی، آجری و سیمانی نیز کاربرد دارد.‌ کاملاً محلول در آب بوده و در نتیجه نیاز به حلال‌های نفتی برای رقیق شدن ندارد و بی بو است. بر روی سطوح نمناک نیز اجرا می‌شود. مقاوم به نور خورشید است و ماندگاری پوشش بر روی سطح را افزایش می‌دهد. نور خورشید باعث زرد شدن این محافظ نمی‌شود. دوستدار محیط زیست است. در هر بار ریزش باران، نمای ساختمان را شستشو می‌دهد. فیلم خشک نهایی این محصول به سطح امکان تنفس می‌دهد و  بدون هیچ‌گونه آثار ورقه شدن در اثر گذشت زمان، در اثر ضربه ترک نمی‌خورد.

محافظ نما پایه حلالی
رزین محافظ نمای تک جزیی و مقاوم به اشعه ماورا بنفش خورشید، یک پلیمر بر پایه حلال است. که با پوششی شفاف و درخشان و خواص فیزیکی و شیمیایی بالا، بر روی سطوح آجر، سیمان، گچ و سنگ‌های تزئینی قابل اجرا است. ظاهری زیبا بر سطح پوشش داده شده ایجاد می‌کند که در ضمن جلای خوب، آن ‌را در برابر آلودگی‌های محیطی محافظت ‌می‌کند. این محصول به عنوان جلا، بر روی سطوح داخلی ساختمان یا در محیط  خارجی کاربرد دارد.

مقاوم به نور خورشید است که خود ماندگاری پوشش بر روی سطح را افزایش می‌دهد. با اجرا بر روی نمای ساختمان‌ها از کثیف شدن نما در اثر شرایط جوی جلوگیری کرده و امکان تمیز شدن نما را در هر بار ریزش باران می‌دهد‌. نفوذ پذیری بالا و تقویت کننده سطح پوشش داده شده در برابر فرسایش است. لاک ساخته شده با استفاده از این رزین‌ها را می‌توان در دماهای بالا و پایین محیط بر روی سطوح اعمال کرد.
نانو عایق آب‌گریز نما
نانو عایق نما، محلولی ‌بر پایه سیلان-سیلوکسان‌ است. حاوی نانو سیلیکون با غلظت پائین است و جایگزین مناسبی به جای رزین‌ها بوده و از نفوذ آب به عمق مصالح‌ جلوگیری می‌کند. با ایجاد خاصیت آبگریزی، منجر به افزایش زاویه قطره (بیش از ۱۵۰ درجه‌) با سطح می‌شود و موجب غلتیدن قطرات کروی آب یا باران و شسته شدن آلودگی‌ها از سطح می‌شود. این نانو عایق علاوه بر نماسازی برای ساخت ملات بند کشی و ضد آب نمودن بندکشی محیط‌های در معرض رطوبت بالا مانند سرویس‌های بهداشتی‌، سونا، جکوزی و استخر به کار می‌رود. این ماده به عنوان افزودنی در زمان تولید بتن‌،گیپسوم و تولید قطعات سیمانی ضد آب نیز استفاده می‌شود.

موضوع: نما، نازک کاری،
برچسب ها: نما، اپوكسی، رزین، محافظ نما،

[ یکشنبه 17 دی 1396 ] [ 11:50 ق.ظ ] [ گروه مهندسی شریف ]

[ نظرات() ]