تبلیغات
انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه - ساخت بتون ویژه با قابلیت‌های مهندسی هسته‌ای

انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه

دقیق و اقتصادی

ساخت بتون ویژه با قابلیت‌های مهندسی هسته‌ای

بتون ویژه با قابلیت‌های مهندسی هسته‌ای  توسط دو دانشجوی بخش مهندسی هسته‌ای دانشكده‌مهندسی دانشگاه شیراز برای نخستین بار دركشورساخته شد.
  ‪ 

ویژگی بتون جدید تولید داخل به اطن شرح است: 

بتون ساخته شده توسط این گروه  باتوجه ‌به ویژگی‌هایی همچون افزایش چگالی بالا، قابلیت تقریبا دو برابر جذب اشعه درمقایسه با بتون‌های ویژه، افزایش مقاومت و نیز قیمت، به لحاظ اقتصادی برای كشوربسیار مقرون به صرفه است و ایران می‌تواند در این زمینه ساخت بتون نیزخودكفا شود و حتی صادركننده به سایر كشورها باشد. 
ساخت این نوع بتون باهدف بهینه‌سازی حفاظگذاری بخش‌های رادیوتراپی،شتاب‌دهنده (دارای كاربرد پزشكی)، راكتورهای هسته‌ای، صورت گرفته است. 

هم اینك بتون یكی از وسیع‌ترین حفاظهایی است كه در مقابل پرتوهای نافذی مانند گاما مورد استفاده قرار می‌گیرد و یكی ازدلایل استفاده فراوان از بتون در مقایسه با حفاظهای مرسوم دیگر همچون سرب و فولاد این است كه قیمت بتون به مراتب بسیار پایین تر از دو فلز یاد شده است. از سوی دیگر به سبب مصرف دوگانه از بتون كه هم در حفاظ و هم به عنوان ماده ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد این ماده بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. 
هم اینك چگالی بتون معمولی دو هزار و ‪ ۳۵۰كیلوگرم بر مترمكعب است و این میزان چگالی در مقابل پرتوهایی مانند گاما چگالی پایینی است و به همین دلیل استفاده از آن به عنوان حفاظ در مقابل پرتوهای پر انرژی مستلزم افزایش ضخامت است. 
آیا می‌توان در حالت معمولی چگالی بتون را افزایش داد؟

تا حد مشخصی می‌توان این چگالی را افزایش داد ولی در شرایط معمول اگر بخواهیم میزان چگالی را افزایش دهیم ازمقاومت آن نیز كاسته می‌شود. 
برای ساخت این بتون،از یك كانی سرب به نام گالنا با چگالی بین هفت هزار و ‪ ۲۰۰كیلوگرم برمترمكعب تا هفت هزار و ‪۶۰۰ كیلوگرم بر مترمكعب، استفاده شده است و با توجه ‌به‌آماراعلام شده ‌مبنی بر اینكه ایران چهارمین صادركننده سرب در جهان است و در آینده نیز در زمره بزرگترین صادركنندگان این فلز در دنیا قرار می‌گیرد، ساخت این نوع بتون بااستفاده از سرب به سبب فراوان بودن این فلز در كشورمان، به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به‌ صرفه است. 

یكی از موادی كه هم اینك در حفاظگذاری ها مورد استفاده قرار می‌گیرد بتون است ولی مشكل موجوداین ماده ضخامت فراوان آن نسبت به دیگر ماده‌ها از جمله سرب است. بتون در مقایسه ‌با سرب به ضخامت بیشتری نیازداردتا بتواند حفاظت لازم را ایجاد كند و بتونی كه جدید ساخته شده است دارای چگالی منحصر بفردی است و به سبب چگالی بالای این بتون بدون اینكه ضخامت دیوارها را افزایش دهند قابلیت ایجاد حفاظت لازم را در مقابل پرتوها را داراست . 

قابلیت استفاده از این بتن جدید:
قسمت عمده‌كاربرد این بتون در بخش‌های رادیوتراپی است و دیگر اینكه می‌توان با اعمال تغییرات جزیی در این بتون در راكتورهای هسته‌ای به عنوان حفاظ بیولوژیك‌ازآن استفاده كرد و همچنین می‌توان از آن برای ایجاد حفاظ در مقابل پساماندهای رادیو اكتیو بهره گرفت . 

موضوع: روشهای اجرا و مصالح نوین عمرانی، سازه های بتنی، بتن ریزی،
برچسب ها: بتن، بتن هسته ای،

[ شنبه 23 مرداد 1395 ] [ 11:38 ق.ظ ] [ مترور شریف ]

[ نظرات() ]