تبلیغات
انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه - آجر مهندسی سبز

انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه

دقیق و اقتصادی

آجر مهندسی سبز

آجر مهندسی استاندارد بدون نیاز به پخت در دمای بالا به همت پژوهشگران دانشكده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیركبیر طراحی و ساخته شد. 

در این طرح برای ساخت آجر از روشی جدید استفاده شده كه علاوه بر بی نیازی از مصرف سوخت و انرژی بالا و نیز عدم تولید آلودگی‌های زیست محیطی از بالاترین استانداردهای روز در ساخت آجر بهره‌مند بوده و می‌تواند جایگزین مناسبی برای خشت زنی سنتی در مناطق محروم باشد. 

 امروز پسماندهای صنعتی كه در اغلب موارد سمی و خطرناك هستند به یكی از مهمترین دغدغه‌های مهندسان و صنعتگران تبدیل شده‌اند. رشد صنعتی سریع جهان در دو دهه اخیر، افزایش جمعیت و افزایش مصرف تولیدات صنعتی باعث شده است كه روزانه صدها میلیون تن مواد صنعتی وارد محیط زیست شوند كه تبعاتی همچون گرم شدن دمای زمین، سوراخ شدن لایه ازن از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی جانداران و به هم خوردن تعادل میزان آب شیرین و شور در آب اقیانوس‌ها را در پی داشته باشد. 
این آجر سبز از ویژگی‌هایی چون مقاومت فشاری بالا، مقاومت در مقابل یخ زدگی، درصد جذب آب پایین، عدم وجود تحدب و تعقر در سطوح خارجی، پایین بودن درصد مواد محلول، استاندارد بودن و عدم نیاز به پخت در دمای بالا برخوردار است. 

كاهش مصرف سوخت و انرژی، كاهش خطرات ناشی از زلزله، چند منظوره بودن، امكان ساخت آجر در مناطق محروم و تبدیل سرباره و ذوب آهن به عنوان پسماند صنعتی به یك محصول صنعتی پرمصرف از دیگر ویژگی‌های این آجر سبز است. 
در حالی كه آجرهای كنونی باید در دمای 900 تا 1000 درجه سانتی‌گراد به مدت حداقل 10 ساعت پخته شوند، آجر سرباره تنها به خشك كردن طی مدت 12 ساعت در دمای 85 سانتیگراد نیازمند است. 

موضوع: روشهای اجرا و مصالح نوین عمرانی، مصالح،
برچسب ها: آجر، آجر سبز،

[ چهارشنبه 20 مرداد 1395 ] [ 10:10 ق.ظ ] [ مترور شریف ]

[ نظرات() ]