تبلیغات
انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه - مزایای استفاده از سیستم های ساختمانی PSS

انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه

دقیق و اقتصادی

مزایای استفاده از سیستم های ساختمانی PSS

شرکت هایی اقدام به راه‌اندازی خط تولید قطعات پیش‌ساخته بتن سبک هوادار ،ملقب به بتن آینده جهان، تحت نام تجاری PSS نموده و  برای اولین بار، قطعات پیش‌ساخته بتن سبک را بصورت سیستم های منطبق با روشهای اجرایی، نماسازی و اندودکاری در ایران تولید می نمایند. این نوع بتن سبک پیش ساخته دارای بافتی بسیار زیبا و کارا ،بدون شباهت به بافت بتن ساخته شده با مواد پروتئینی، بوده و با دانسیته و مقاومت‌های فشاری متفاوت دارای دامنه کاربرد وسیعی چون بلوک‌‌های دیواری، پانل‌های دیواری، پانلهای کف و سقف، پوشش معابر، پوشش سطوح فرودگاهها، جاده‌ها و کانالها، پوشش لوله‌های آب، گاز و فاضلاب، پرکننده هر نوع بلوک دیواری و سقفی، پل‌سازی و سدسازی، دیوارهای حائل، پرکننده دیواری 2 جداره و سازه‌های زیرزمینی و ... می‌باشد. 


اهم این ویژگیها در 5 بخش زیر، به تفکیک عنوان می گردد: 

 ارزان‌سازی§ 

براساس مدارک موجود، بكارگیری سیستم پی.‌اس‌. اس در دیوار، سقف و كف‌، به میزان 4/30% میلگرد مصرفی در ساختمان و نیز 15% هزینه ساخت اسكلت ،تا پایان سفت‌كاری را، كاهش می دهد. بدین ترتیب اولین و مهمترین فاکتور در گزینش سیستم های PSS را می توان صرفه جویی در هزینه ها و ارزان سازی ساختمان دانست.


سبك‌سازی§ 
با كاهش ضخامت دیوار خارجی و داخلی، حذف اندودهای اضافی و نیز كاهش دانسیته كف‌سازی، بار مرده ساختمان به میزان 370 كیلوگرم بر مترمربع، كاهش می یابد. این تقلیل بار، معادل اختلاف بارمرده ساختمان در كشور ژاپن نسبت به سیستم ساختمان‌سازی سنتی ایران است. همچنین در سیستم های ساختمانی PSS، با ایجاد سطوح صاف در ساختمان، هرگونه نماسازی با كمترین ضخامت و وزن قابل اجرا می‌باشد؛ بدین منظور توصیه می‌گردد از اندودهایی با‌ ضخامت کم برای نمای ساختمان استفاده گردد.


مقاوم‌ سازی§ 
نظر به اینكه مقاومت میدان قابها به هنگام زلزله، تأثیر منفی در حركت آزاد سازه دارد؛ لذا استفاده از مصالح خردشونده در مقابل فشار از طریق آیین‌نامه 2800 زلزله ایران توصیه می‌گردد. بدین منظور، بتن سبك تولیدی این شركت، در ردیف مصالح خردشونده در مقابل فشار، جای گرفته و می تواند نقش بسیار بالایی در مقاوم سازی بنا برعهده گیرد.
از سویی دیگر، با توجه به این اصل که نیروی ناشی از زلزله، ارتباط مستقیم با وزن ساختمان دارد؛ لذا با كاهش چشم‌گیر آن در سیستم پی.اس.اس مقاومت سازه بنا به هنگام وقوع زلزله افزایش می یابد. 


سهولت اجرای سیستم تأسیسات مكانیكی و برقی§ 
در سیستم های ساختمانی PSS، با وجود سوراخهایی به قطر 5/3 سانتی‌متر در داخل پانلهای دیواری، نیازی به لوله‌گذاری در دیوار نمی‌باشد. وجود حفره‌های بزرگ در سقف نیز جاسازی هرگونه تجهیزات و لوله‌های مكانیكی را میسر می سازد. همچنین با استفاده از فوم‌بتن در كف‌سازی، امكان طراحی سیستم گرمایش به طریق ازمیری، حذف رادیاتور و نتیجتاً كاهش هزینه به طور قابل ملاحظه‌ای فراهم می‌گردد. 

 سرعت اجرا§ 
نظر به اینكه، با شروع عملیات ساختمانی در پی‌سازی، امكان ساخت قطعات سقفی و دیواری در كارخانه تحت پوشش شركت پاسارگاد سبک سازه مقدور می‌باشد؛ بنابراین با كاهش 30% زمان اجرا، صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان اجرا، امکانپذیر می باشد. 





موضوع: روشهای اجرا و مصالح نوین عمرانی،
برچسب ها: بتن پیش ساخته، PSS،

[ دوشنبه 18 مرداد 1395 ] [ 10:03 ق.ظ ] [ مترور شریف ]

[ نظرات() ]