تبلیغات
انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه - بتن سبک هوادار

انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه

دقیق و اقتصادی

بتن سبک هوادار

تولید بتن سبك در ایران تا سالهای اخیر به صورت سنتی با استفاده از دانه‌های سبكی چون رس شكفته، سنگ پا، پوكه معدنی و یا بتن‌های گازی تولید می گردید كه هرکدام معایبی از نظر جذب رطوبت، تخریب طبیعت و محدودیت عرصه كاربرد، دارا می ‌باشند. اما امروزه با تزریق هوا در داخل اختلاط ماسه و سیمان، امکان سبک نمودن وزن آن هرچه بیشتر فراهم و اختلاط‌های كم‌ وزن (300 تا 1700 كیلوگرم بر مترمكعب) تحت نام بتن سبك هوادار Foamed Concrete تولید می‌گردد. 

 بتن سبك هوادار (فوم‌بتن) از سال 1923 میلادی در آمریكا و هلند و بعدها در آلمان مورد توجه قرار گرفته و توسعه وسیع آن از سال 1980 توسط شركت Voton با همكاری دانشگاه‌های آلمان و دپارتمان‌های مربوطه انجام یافته است. آقای كریستوفر الكساندر از جامعه آكسفورد‌پرس در كتاب “A Pattern Language” متذكر می شود: «ما مطمئن هستیم كه بتن سبك هوادار بتن آینده جهان خواهد بود.» 

در حالیکه در کشورمان ایران، استفاده از محصولات سنتی (آجر فشاری، بتن معمولی، چوب و ...) ، بدون توجه به تخریب طبیعت زیبا (تبدیل خاك رس ،به مثابه طلای قرمز، به مصالح ساختمانی) و بلایای طبیعی همچون زمین‌لرزه، آتش‌سوزی، اتلاف منابع انرژی پایان پذیر و ... صورت می گیرد، جامعه مهندسی جهان به این مهم دست یافته است كه برای داشتن نگاهی دقیق به پایداری سازه‌ها - با عمر مفید حداقل 500 سال- باید از مصالح مرغوب دیگری استفاده نموده و مسكنی كه دارای خصوصیات ضد آتش، ضد پوسیدگی و حشرات، عدم جذب رطوبت، جذب صوت، عایق حرارت، مقاوم در برابر یخ‌ زدگی و راحت و مدرن با عمر قرن‌ها تولید نماید. در این راستا اغراق نیست اگر ادعا شود که تفکر حاضر با شناسایی بتن سبك هوادار “Foamed Light Weight Concrete” به واقعیت پیوسته است. 

عمده بتن معمولی تولید شده در وزن kg/m32400 می‌باشد كه با داشتن وزن سنگین، اجرای سخت، عدم هماهنگی با سیستم‌های تأسیسات حرارتی و برودتی و از همه مهمتر با خاصیت جذب بسیار بالای آب، همیشه سرد و نمدار بوده و دارای معایب بسیار دیگری می‌باشد. مقاومت در مقابل یخ‌زدگی و عدم جذب رطوبت این نوع بتن، در صورت افزودن مقدار 7% هوا بدان، تقویت شده، اما هرگز نمی تواند به جای بتن 
سبك هوادار استفاده گردد.

بتن سبك هوادار ماده‌ای هماهنگ و سازگار با طبیعت است كه تنها با مواد سنگی و سیمان تولید می گردد؛ بطوریکه با 1 مترمكعب از مواد فوق، 2 مترمكعب بتن بدست می‌آید و از این طریق، توان صنعت ساخت و ساز 2 برابر می‌گردد که این ویژگی موجب توجه اغلب متخصصین عرصه ساختمان به سوی آن شده است. این محصول در حالتی كه هنوز گیرش نكرده به صورت مایع و به رنگ سیمان بوده و پس از خودگیری به رنگ خاكستری در می آید.

وجود هوای فشرده به شكل حباب‌های كوچك، همگن و یكنواخت در داخل بتن هوادار و دهها مزایای مختلف دیگر در این محصول، توسعه استفاده از آن را در صنعت ساختمان بسیار مورد توجه قرار داده است؛ بطوریکه این محصول بدلیل ویژگیهای بی مانندی در عرصه معماری، تنوع اختلاط، خصوصیات شیمیایی، مهندسی سازه و تكنولوژی اجرا، اغلب استانداردهای مصالح ساختمانی مورد توجه دنیا را دارا می باشد. خصوصیاتی از قبیل مقاومت در مقابل آتش، کاهش مصرف مواد اولیه، همسازی با طبیعت، بازیافت ضایعات و پاكسازی محیط زیست، موجب کسب جایگاه بسیار مناسبی در صنعت ساختمان برای بتن سبك هوادار با تركیباتی از آب و تیپ‌های مختلف سیمان، مواد سنگی سیلیسی و مواد كف‌زای غیرپروتئینی - همگی مطابق با استانداردهای ویژه صنعتی- می‌باشند. 

موضوع: روشهای اجرا و مصالح نوین عمرانی، بتن ریزی، مصالح،
برچسب ها: بتن سبک، بتن اتو کلاو، فوم بتن،

[ شنبه 16 مرداد 1395 ] [ 11:30 ق.ظ ] [ مترور شریف ]

[ نظرات() ]