تبلیغات
انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه - سیستم قالب بندی دیوار دو طرفه

انجام متره و برآورد ، طراحی و محاسبات سازه

دقیق و اقتصادی

سیستم قالب بندی دیوار دو طرفه

برای اجرای قالب بندی دیوارهای دو طرفه و ثابت نگه داشتن فاصله دو سطح قالب یا همان ضخامت دیوار و مهار فشار جانبی بتن از میان بولت ها و پنل سوراخدار استفاده می شود. در اجرای یک دیوار بتنی رعایت 3 پارامتر در سیستم قالب بندی ضروری است.

1-مهار فشار جانبی بتن                2-ارتفاع و استحکام قالب                      3-پایداری مجموعه قالب
1-مهار فشار جانبی بتن
بطور کلی هر سیالی به دیوارهای پیرامون خود فشار جانبی اعمال میکند و بتن تازه نیز به سطح قالب فشار هیدرواستاتیک وارد می نماید. برای اینکه قالب بتواند مقاومت کافی در مقابل این فشار را داشته باشد از میان بولت ها استفاده می شود. میان بولت ها بر حسب نوع استفاده به دو نوع تقسیم می شوند .
میان بولت مدفون شونده در جداره های بتنی که میبایست آب بند باشند نظیر مخازن آب و استخر جکوزی یا در محل هایی که استفاده مجدد میان بولت مقدور نمی باشد استفاده می گردد.

 
بولت های تکرار شونده درجداره های غیر آب و یا مقاطعی نظیر دیوارهای برشی که تعبیه سوراخ در بتن به لحاظ فنی مشکل ایجاد نمی کند.


2-ارتفاع و استحکام قالب
با افزایش ارتفاع دیوار با ازدیاد نیروی هیدرو استاتیک مواجه خواهیم بود در نتیجه قالب باید استحکام بیشتری داشته باشد و از طرفی در جابجایی پانل های یکپارچه به جهت جلوگیری از تغییر شکل ناشی از بار مرده قالب و ضربه ها باید از پشت بندهایی استفاده کرد که باعث استحکام مجموعه قالب گردد. برای قالب بندیهای دیوار تا ارتفاع 250 سانتیمتر از پشت بندهای دو لوله ( دو لوله عمودی ) و در قالب بندی دیوارهای با ارتفاع بیشتر از 250 سانتیمتر از سولجر استفاده می گردد
3-پایداری مجموعه قالب
برای پایداری مجموعه قالب در حین مونتاژ و زمان بتن ریزی از جک های مورب استفاده می شود. جک های مورب به دو دسته قسمت می شوند:

1-جک های شاقول کننده : جهت پایداری پانل های دیوار تا ارتفاع 3 متر از جک های شاقول کننده استفاده می شود. این جک ها صرفا به منظور شاقول کردن و تنظیم پانل استفاده می شودو در قالب بندی دیوار یکطرفه قابل استفاده نیست.
موضوع: قالب بندی، دیوارهای خارجی،
برچسب ها: قالب بندی، دیوار، قالب دو طرفه،

[ شنبه 2 مرداد 1395 ] [ 11:44 ق.ظ ] [ مترور شریف ]

[ نظرات() ]